Termin

Termin sesji noworodkowej najlepiej ustalić jeszcze w trakcie trwania ciąży, przyjmujemy wtedy datę mniej więcej 5-10 dzień od terminu porodu. Data jest oczywiście elastyczna i może się zmieniać w zależności od okoliczności. Po wstępnych ustaleniach proszę zazwyczaj po porodzie o jak najszybszy kontakt w celu umówienia terminu.

   Najlepszy czas na sesję

Sesję noworodkową stylizowaną (studyjną)najlepiej wykonać między 5-14 dniem życia maluszka, a idealnym dniem na spotkanie z fotografem jest 5-10 dzień życia. To bardzo ważne ponieważ noworodki w tym wieku znacznie lepiej tolerują zmianę pozycji, a także przesypiają większą część dnia więc i podczas sesji są spokojniejsze, maluszkom nie przeszkadza ubieranie i rozbieranie w trakcie sesji tak jak dzidziusiom 3 lub 4 tygodniowym.
Jeśli marzysz o pięknych kadrach kilkudniowego śpiącego maluszka, a twój dzidziuś jest już starszy niż 2 tygodnie przygotuj się na to,  że sesja może potrwać dłużej i będziemy musieli zrezygnować z większości pozycji.

   Miejsce sesji

Sesja studyjna odbywa się w moim domowym mini studio i ja zapewniam wszystkie rekwizyty, tła oraz stylizację dla dzidziunia. Sesję noworodkową lifestyle wykonuję w waszym domu, kiedy zgłaszacie się do mnie gdy dzidziuś ma już 3 tygodnie lub nawet 1,5-2 miesięcy. Sama jestem mamą i wiem, że w momencie pojawienia się dziecka nie każdy myśli o tym, aby te pierwsze dni uwiecznić  w postaci profesjonalnych fotografii. Wykonuję wtedy fotografie dzieciątka w jego naturalnym, domowym otoczeniu, w którym niemowlę otaczają znajome zapachy i gdzie czuje się najbezpieczniej. Uwieczniam chwile, które są dla Was codziennością – karmienie, zabawa, przytulanie z mamą, tatą, babcią…Doliczam wtedy koszty dojazdu podane w cenniku oraz zabieram minimum czyli aparat, obiektywy i mój ulubiony futrzany koc, który zawsze się przydaje :). Sesja lifestyle jest bez przebieranek, misek,koszyczków i kocyków. Zachęcam do takich sesji rodziców maluszków w każdym wieku 🙂

      Czas trwania sesji.

Każda sesja jest inna, jej rytm dyktuje dziecko. Najważniejsze abyśmy wspólnie z rodzicami zadbali o spokojną atmosferę. Rodzice mogą angażować się kiedy wykonuję zdjęcia w pozycjach wymagających pomocy, proszę wtedy tatę lub mamę np. o podtrzymanie główki dziecka.  Kiedy sesja odbywa się w Waszym domu, zawsze szukam dobrze oświetlonego miejsca i organizujemy trochę przestrzeni. Należy również zadbać o otoczenie, gdyż wszystko co się znajduje dookoła będzie na fotografii. Czas sesji noworodkowej to ok 3h, a może przedłużyć się i do 4h, więc zalecam aby nie planować innych zajęć na dzień sesji.

      Moja prośba 🙂

Przed sesją najważniejsze to zrelaksuj się:). Wskazane jest utrzymanie aktywności maluszka przez 2 godziny przed sesją oraz nakarmienie dziecka przed wyjściem z domu. Ważne, by noworodek w tym dniu nie był szczepiony przed sesją. Jeśli karmisz piersią zadbaj o to aby nie jeść nowych produktów, wzdymających i ostrych potraw które mogłyby wywołać kolki u dziecka. Nawet jeśli twoje dziecko nie używa smoczka na czas sesji przygotuj go, w razie czego ja zawsze mam sterylny smoczek 🙂 ponieważ często okazuje się niezbędny. Proszę również o przygotowanie ciepłego kocyka i kilku pieluszek tetrowych oraz pampersów.  Jeśli sesja jest w Waszym domu to potrzebne będzie ok 1,5m x 1,5 m wolnej przestrzeni w jasnym pomieszczeniu o neutralnym kolorze ścian. Koniecznie w pobliżu okna .

     Stylizacja

Noworodki zazwyczaj fotografuję w ubrankach przeznaczonych do sesji noworodkowych zakupionych u najlepszych producentów.  Rodzice pytają często w co się ubrać, więc sugeruję aby reszta rodziny była ubrana w rzeczy, które pasują do siebie stylem i kolorem. Nie chodzi o to aby były identyczne, raczej o to aby były to ubrania w jednej gamie kolorystycznej. Unikajcie ostrych neonowych kolorów oraz bluzek z nadrukami, logo oraz napisami. Biały lub czarny t-shirt dla taty czy top dla mamy jest zawsze dobrym wyborem:) do tego jeansy i mamy stylizację. Dzieci powinny być ubrane wygodnie i najlepiej w jasne pastelowe kolory. Dobrze jest też mieć coś na zmianę, by nie martwić się w razie „obsiusiania” przez maluszka 😉

Mamusie :). Nie zapomnijcie o delikatnym, ale starannym makijażu oraz o ułożeniu włosów swoich i reszty rodziny ;).

    Po sesji

Po skończonej sesji proszę o przelew za pakiet podstawowy na wskazany przeze mnie nr rachunku.
Następnie, maksymalnie do tygodnia czasu po wykonanej sesji, przesyłam na Wasz adres e- mail  galerię z miniaturami wstępnie wyselekcjonowanych zdjęć. Wybieracie z nich te, które najbardziej Wam się spodobają. Wybrane przez Was zdjęcia poddaję szczegółowej obróbce graficznej, co trwa zazwyczaj od  3-6 tygodni.

Sesje studyjne wykonuję w moim domowym mini studio w Mysłowicach, mam wtedy wszystkie tła i dodatki pod ręką.

LISTA RZECZY DO ZABRANIA:

  • mleko (butelka lub mama ;)),
  • pampersy,
  • smoczek (nawet jeśli na co dzień maluch nie używa – po sesji można od razu wyrzucić ;)),
  • kocyk, pieluszka do karmienia, do położenia na przewijak,
  • dla starszego rodzeństwa – coś do przekąszenia, picia, smakołyk, którym można „przekupić” maluszka, ulubiona zabawka dla zajęcia czasu,
  • woda, coś do przekąszenia,
 • koszulki na zmianę dla rodziców (na sesji zawsze przytrafi się jakaś niespodzianka 😉 )